Opakowania farmaceutyczne – jakie wymagania i standardy muszą spełniać?

Sposób, w jaki wytwarzane, przechowywanie, transportowane i sprzedawane są opakowania farmaceutyczne jest ściśle opisany w przepisach prawnych. Zgodnie z zasadami ustanowionymi w Farmakopei Europejskiej opakowanie stanowi integralną część leku. To oznacza, że musi spełniać bardzo konkretne wymagania i standardy. Poznaj charakterystykę opakowań farmaceutycznych i dowiedz się, jak wyglądają zasady produkcji, transportu czy przechowywania pojemników dla farmacji.

 

Czym wyróżniają się opakowania farmaceutyczne?

Aby lek był dostosowany do potrzeb pacjenta, musi posiadać dobrze oznakowane i zabezpieczone opakowania farmaceutyczne. Producent powinien upewnić się, że spełniają one wszystkie wymagania przed dopuszczeniem ich do dystrybucji i sprzedaży. Jaką rolę odgrywają opakowania farmaceutyczne? Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie stabilności fizykochemicznej poprzez ochronę przed różnego rodzaju czynnikami w zależności od właściwości danych substancji – wilgocią, zmianami temperatury czy światłem.

 

Opakowania farmaceutyczne wyróżniają się odgórnie określoną budową i muszą spełniać cały szereg wymagań. Ich produkcja wiąże się więc z ogromną starannością i dbałością o szczegóły ze strony drukarni, która je wytwarza.

 

Opakowania farmaceutyczne – wymagania i standardy

Podstawowe wymagania są opisane we wspomnianej już Farmakopei Europejskiej (na podstawie której stworzona została Farmakopea Polska IX) i odnoszą się do jakości wyrobów leczniczych oraz ich opakowań. Natomiast producentów leków oraz suplementów obowiązuje również polskie prawo farmaceutyczne. Według ustawy pojemniki farmaceutyczne można podzielić na bezpośrednie (bezpośredni kontakt z produktem leczniczym) oraz zewnętrzne (w nim umieszcza się opakowania bezpośrednie). Prawo reguluje również zakres oraz rodzaj informacji, które muszą znajdować się na opakowaniu, szczególnie na opakowaniach leków na receptę.

 

W obecnych czasach producenci opakowań muszą spełniać rygorystyczne wymogi. Pojemniki farmaceutyczne muszą spełniać m.in. normy ISO, co oznacza, że producent leków i suplementów powinien wybierać wyłącznie atestowane opakowania z certyfikatem jakości. Zasady Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej to podstawa, jeśli chodzi o proces certyfikacji opakowań do wyrobów leczniczych.

 

Rodzaje opakowań dla farmacji

Opakowania farmaceutyczne różnią się między sobą nie tylko sposobem wykonania, ale również przeznaczeniem i zastosowaniem. W ofercie drukarni Maxprint znajdują się m.in.:

  • opakowania jednostkowe – tego rodzaju opakowaniom można nadać indywidualny charakter, dzięki różnym formom uszlachetnienia (lakiery dyspersyjne, UV, folie). Są one wytwarzane w taki sposób, aby ich zawartość mogła być pakowana ręcznie lub maszynowo, Opakowania jednostkowe wytwarzamy dla różnych branż przemysłowych.
  • opakowania z tłoczeniem brajla – to rodzaj opakowania jednostkowego charakterystyczny dla przemysłu farmaceutycznego. Opakowania posiadają naniesiony kod brajla umożliwiający identyfikację tekstu przez osobę niewidomą. Tekst brajla nanoszony jest na opakowanie przy użyciu specjalnych patryc,
  • saszetki – to opakowania niewielkich rozmiarów najczęściej stosowane w przemyśle farmaceutycznym które mają za zadanie zabezpieczenie blistrów z lekami hormonalnymi,
  • opakowania typu holder – to opakowania mające za zadanie chronić, zabezpieczać zawartość przed jej uszkodzeniem.

 

Jak wygląda produkcja opakowań i etykiet farmaceutycznych w Maxprint?

Drukarnia Maxprint od wielu lat specjalizuje się w produkcji opakowań, ulotek oraz etykiet farmaceutycznych. Opakowania dla farmacji, które przygotowujemy wyróżniają się nie tylko doskonałą jakością, ale także spełniają konkretne standardy wytyczone przez normy ISO 14001 oraz 9001. W początkowym etapie opakowania, ulotki i etykiety muszą zostać zaprojektowane, za co odpowiada o od podstaw nasz dział projektowy.

 

Opakowania, etykiety i ulotki drukujemy na najwyższej jakości papierach, zachowując wszelkie standardy przechowywania. Wszystkie ulotki farmaceutyczne drukujemy na papierach nisko gramaturowych, Zgodnie ze standardem dla przemysłu farmaceutycznego jest to papier między 45g a 60g. Nasze ulotki drukujemy zarówno jednostronnie, jak i dwustronnie. Do produkcji używamy wyspecjalizowanych maszyn, które zapewniają doskonałe efekty. Każdy produkt wytwarzany w drukarni Maxprint poddawany jest wieloetapowej kontroli na różnych stanowiskach, w celu zachowania najwyższych standardów. Dzięki temu nasi klienci mogą nam powierzyć najtrudniejsze zadania, mając pewność, że ich opakowania, ulotki i etykiety będą miały najwyższą jakość.

 

Zachęcamy do skorzystania z usług Maxprintdrukarnia Gorzów.

Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.
Zamknij