Jakie są rodzaje opakowań?

Jeśli zastanawiają się Państwo, jakie są rodzaje opakowań, warto wiedzieć, że istnieje wiele podziałów. Niektórzy wyróżniają je ze względu na zastosowanie, materiał, przeznaczenie czy wielkość. W naszym artykule skupimy się jednak na intuicyjnym podziale ze względu na ich funkcje. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Rodzaje opakowań i ich funkcje

Rodzaje opakowań stosowane w większości branż to opakowania konsumenckie, transportowe i produkcyjne. Znajdują zastosowanie na różnych etapach w procesie logistycznym.

Opakowania konsumenckie

Opakowania konsumenckie to te, które są kupowane przez konsumenta razem z produktem (są wliczone w jego cenę). Są niejako wizytówką produktu i mogą nawet wpłynąć na decyzję zakupową klienta. Poza estetycznym wyglądem powinny także ułatwiać identyfikację produktu. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na ich wygląd i czytelność (konsument musi wiedzieć, co znajduje się wewnątrz). Takie opakowanie jest na ogół wyrzucane po zużyciu produktu, więc jego trwałość nie jest tak ważna, jak w przypadku opakowań transportowych.

Opakowania transportowe

Te rodzaje opakowań mają za zadanie zabezpieczyć towar na czas transportu i przechowywania w przestrzeni magazynowej. Ważna jest więc ich wytrzymałość. Wygląd na ogół ma o wiele mniejsze znaczenie, ponieważ nie są widoczne dla konsumenta. Ich zadaniem jest ochrona produktu przed uszkodzeniem mechanicznym czy negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Często są wielokrotnego użytku.

Opakowania produkcyjne

Te opakowania nie wydostają się poza magazyn czy zakład produkcyjny. Nie są więc wykorzystywane w logistyce ani nie służą do wyeksponowania na sklepowych półkach. Muszą być na tyle wytrzymałe, by zapewnić produktom ochronę w czasie składowania, jednak ich wygląd nie jest już tak istotny.

Opakowania o specjalnym zastosowaniu

Niektóre typy opakowań muszą spełniać szczególne wymagania. Są to między innymi opakowania farmaceutyczne, medyczne i weterynaryjne. Gwarantują one nie tylko estetyczny wygląd, lecz również bezpieczeństwo leków i wyrobów medycznych i ich odizolowanie od niesprzyjających warunków. Ze względu na swoją specyfikę muszą być zgodne ze standardem ISO 15378. W ich przypadku stosuje się często również tłoczenie brajla. W Unii Europejskiej co prawda nie jest to jeszcze wymagane dla wszystkich produktów, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, jednak w naszym kraju coraz częściej staje się to normą.

Podsumowanie

Jakie są opakowania? Można podzielić je według różnych kryteriów, między innymi ze względu na ich funkcję. Wyróżniamy więc:
  • opakowania konsumenckie (przeznaczone do ekspozycji towaru),
  • opakowania transportowe (przeznaczone do przewożenia między magazynami, do sklepu lub bezpośrednio do klienta),
  • opakowania produkcyjne (przeznaczone do magazynowania).
Szczególnym typem opakowań konsumenckich są opakowania farmaceutyczne, które muszą być zgodne z normą ISO 15378. Mogą je Państwo zamówić o nas, a my zadbamy o to, by były nie tylko estetyczne, lecz także zapewniały odpowiednią ochronę produktów. Drukarnia Maxprint jest w stanie wydrukować nawet opakowania jednostkowe i zbiorcze w nietypowych wymiarach. Zapraszamy do składania zapytań!
Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.
Zamknij