Druk offsetowy: Kompendium podstawowej wiedzy

Druk offsetowy co to znaczy?

Zanim wyjaśnimy, czym jest druk offsetowy, warto dowiedzieć się, kiedy powstał. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć jego działanie. Otóż druk offsetowy ma swoją genezę w 1798 roku. Właśnie wtedy Alois Senefelder (niemiecki grafik) wynalazł litografię, w której kopiowany rysunek przenoszony był z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe. W 1901 roku amerykański producent papieru I. W. Rubel przez przypadek odkrył, że jeśli zamiast metalu zostanie użyty gumowy wałek, druk będzie znacznie wyraźniejszy i ostrzejszy. Wraz z upływem lat technika ta była wciąż udoskonalana. Z czasem powstała chromolitografia, czyli wielobarwny druk litograficzny. A zatem, wracając do teraźniejszości, druk offsetowy to przemysłowa technika druku płaskiego, która charakteryzuje się wysoką jakością i efektywnością, szczególnie gdy mowa o dużych nakładach. Obraz jest przenoszony z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe przy pomocy cylindra pośredniego pokrytego obciągiem. Ten rodzaj druku jest jedną z najczęściej stosowanych technik poligraficznych. Cieszy się dużą popularnością z uwagi na to, że daje możliwość zastosowania wydruku wielonakładowego, a przy tym jest stosunkowo tani.

Druk offsetowy — jak działa maszyna offsetowa?

Możliwość uzyskania wysokiej jakości obrazów to wynik unikalnego procesu druku. Ale na czym polega druk offsetowy, jak działa? Przede wszystkim należy zacząć od podstaw — jest to metoda druku płaskiego, co oznacza, że obraz i elementy niedrukowalne są na tym samym poziomie. W druku offsetowym stosuje się zasadę, że tłuszcz (farba) i woda się nie mieszają. Woda jest używana do zwilżania obszarów niedrukowalnych, a farba do obszarów, które mają zostać wydrukowane. Druk offsetowy, na czym polega? Otóż farba jest przenoszona ze specjalnej aluminiowej matrycy na miękki cylinder pokryty gumą offsetową, po czym obraz jest przenoszony na materiał, na którym dokonywany jest druk. Jakość wydruku zależy nie tylko od maszyny drukującej, ale także od rodzaju farby. Jej składniki, czyli oleje i żywica pochodzenia roślinnego lub mineralnego, wpływają na szybkość utrwalenia wydruku, intensywność kolorystyki oraz na występowanie delikatnego połysku.

Rodzaje druku offsetowego

Wyróżnia się kilka rodzajów offsetu:
  • wodny — powierzchnia drukująca ma właściwości hydrofobowe, a część niedrukująca przyciąga wodę. Dzięki temu farba nie przylega do miejsc, które mają nie zostać zadrukowane;
  • suchy — w tym przypadku nie wykorzystuje się wody. Forma do drukowania ma dwie warstwy — polimerową i silikonową. Tę metodę najczęściej wykorzystuje się do zadrukowania opakowań, kubków i innych produktów, które mają nietypowe kształty;
  • na zimno — farba wsiąka w papier, dzięki czemu następuje jej utrwalenie;
  • na gorąco — w tym przypadku wykorzystywany jest dodatkowo specjalny tunel suszący, gdzie następuje proces odparowania farby w wysokiej temperaturze;
  • arkuszowy — stosowane są farby o dużej lepkości, które utrwala się na podłożu drukowym w postaci arkusza;
  • rolowy (zwojowy) — stosowane są farby o małej lepkości na podłożu drukowym w postaci zwoju.

Jak przygotować plik do druku offsetowego?

Przede wszystkim plik musi mieć odpowiedni format. W przypadku offsetu najlepiej sprawdza się PDF. Powinien zostać przygotowany w formacie docelowym, czyli skali 1:1 i rozdzielczości 300 dpi oraz nie zawierać masek, warstw i kanałów, a teksty należy zamienić na krzywe. Ponadto projekt powinien zawierać spady. Tak przygotowany plik daje możliwość wykonania najwyższej jakości druku.

Druk offsetowy — zalety

Offset, jako uniwersalna metoda druku, cieszy się bardzo dużą popularnością. Dlatego też jest powszechnie wykorzystywana w wielu drukarniach. Ogromną zaletą tej metody jest przede wszystkim stosunkowo niska cena. W związku z tym idealnie sprawdza się w przypadku dużych nakładów. Poza tym druk offsetowy cechuje się dokładnym odwzorowaniem kolorów i szczegółów oraz wysoką jakością druku. Zadrukowany papier może zostać poddany uszlachetnieniu. Dodatkowo offset umożliwia wykorzystanie do druku nie tylko papieru, ale również innych materiałów, które mogą być zadrukowane.

Podsumowanie

Druk offsetowy to nie tylko technika druku, ale prawdziwa sztuka, która umożliwia tworzenie wyjątkowych obrazów o wysokiej jakości. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tą formą druku, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Drukarnia Gorzów Maxprint proponuje najwyższej jakości druk offsetowy, druk opakowań oraz opakowania jednostkowe, które mogą stać się niepowtarzalną wizytówką Państwa firmy.
Używamy plików cookies. Dzięki nim strona działa prawidłowo, a Ty możesz z niej łatwiej korzystać.
Zamknij